15 kwietnia 2019

Rozstrzygnięcie konkursu na ,,Tradycyjny Stół Wielkanocny"

W dniu 13 kwietnia 2019 roku w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku odbył się konkurs na ,, Tradycyjny Stół Wielkanocny”. Organizatorem konkursu było Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Proszowicach. Konkurs przeznaczony był dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeń działających na terenie gminy Nowe Brzesko. Do głównych celów konkursu należało: identyfikacja i upowszechnienie wiedzy o regionalnych potrawach wielkanocnych, kultywowanie lokalnych tradycji, promocja i prezentacja organizacji, aktywnie działających na obszarach wiejskich na rzecz podtrzymywania tradycji Świąt Wielkanocnych oraz inspirowanie do pracy zespołowej.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział cztery stowarzyszenia: Koło Gospodyń Wiejskich Majkowice, Koło Gospodyń Wiejskich Szpitary, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Hebdów oraz Stowarzyszenie Śmiłowiczanki. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie stołu wielkanocnego, na którym musiały się znaleźć tradycyjne dania wielkanocne, wypieki wielkanocne oraz dekoracje, symbole świąteczne według uznania i pomysłu uczestników.

Potrawy wielkanocne, wystrój stołów oraz ich prezentacja zostały przygotowane z ogromnym zaangażowaniem i niezwykłą pomysłowością. Wszystkie stoły były równie piękne, pomysły bardzo różnorodne, a i szczegóły dopracowane w najdrobniejszym calu. Jeżeli chodzi zaś o wielkanocne dania i wypieki, to wszystkie jednakowo smaczne i wyglądające wyjątkowo apetycznie.

Ocena stołu odbyła się przez komisję konkursową w składzie: przewodnicząca komisji Barbara Ząbek – Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, członek komisji- Elżbieta Fularska – Radna Gminy Nowe Brzesko oraz członek komisji Elżbieta Duś – Radna Gminy Nowe Brzesko. Komisja konkursowa brała pod uwagę: walory smakowe potraw, wygląd i estetykę stołu oraz związek całokształtu prezentacji z tradycjami wielkanocnymi.

Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyborem zwycięzców spośród tylu wspaniałych prezentacji tych najpiękniejszych, najbardziej tradycyjnych i najsmaczniejszych. Po długich degustacjach i naradach wskazało zwycięzców. Bezkonkurencyjne okazały się gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Majkowice, które zdobyły I miejsce w konkursie. II miejsce przypadło Stowarzyszeniu Koło Gospodyń Wiejskich Hebdów oraz III miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich Szpitary. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku. Czwarte miejsce otrzymały Panie ze Stowarzyszenia Śmiłowiczanki, dla których nagrodę pocieszenia ufundowała Pani Barbara Ząbek.

Tradycyjnie, po zakończeniu części oficjalnej, odbyła się degustacja ciast i potraw przygotowanych przez uczestników.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy pasji, zaangażowania, kreatywności oraz ogromnego wkładu pracy w aranżacje najpiękniejszych stołów wielkanocnych gminy Nowe Brzesko.