23 lipca 2019

Podczas wakacyjnych zajęć w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku odbyły się warsztaty z nowych technologii, robotyki i programowania sfinansowane przez Nadwiślańską Grupę Działania „E.O. Cenoma”.

W warsztatach udział brały dzieci zapisane na zajęcia wakacyjne w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji. Podczas 3 dniowych warsztatów dzieci pracowały w zespołach dwuosobowych.

Program warsztatów

• zapoznanie z podstawami elektroniki cyfrowej, robotyki, sterowania;

• wprowadzenie do programowania robotów LEGO MINDSTORMS: jednostka centralna (brick), sensory, silniki, okablowanie , klocki;

• poznanie zasad działania oprogramowania LEGO MINDSTORMS na komputerze;

• budowa pojazdów i maszyn, wykorzystanie sensorów;

• tworzenie programów sterujących, które zamienią konstrukcje w roboty, wchodzące w interakcje z otoczeniem ;

• realizacja warsztatów: budowa i programowanie robotów z wykorzystaniem klocków LEGO MINDSTORMS.

Przebieg warsztatów:

zajęcia podzielone są na etapy:

• wstęp/wprowadzenie: omówienie zagadnienia konstruowanego robota i jego funkcji; przedstawienie celu danego projektu;

• tworzenie konstrukcji według określonego schematu, a następnie ulepszanie jej, gdzie ogranicza dziecko jedynie wyobraźnia;

• programowanie: tworzenie programu, dzięki któremu robot będzie wykonywał określone zadania np. przetransportuje ładunek;

• testowanie konstrukcji / zabawa: uwielbiana przez dzieci część zajęć :);

• podsumowanie / zakończenie.

Własnoręczne projektowanie, tworzenie i budowanie robotów, które dzięki poznanym programom komputerowym zostaną wprawione w ruch, były fascynującym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

.

WARSZTATY Z NOWYCH TECHNOLOGII W M-GCKIP.